معرفی کتاب

خلاصه کتاب ماشین محتوا

راهنمای مطالعه: -

زمانی که در سال 95 برای اولین بار کار محتوا نویسی برای سایت اولم را شروع کردم، فکر می کردم محتوای خوب یعنی محتوایی که با مخاطب حرف بزنه و خیلی خودمونی مبحث مورد نظر را انتقال بده. بعد از مدتی و برای مدت طولانی به این اعتقاد رسیده بودم که محتوای خوب یعنی محتوایی که در گوگل رتبه های بالا داشته باشه (خوب معلومه که باید داشته باشه). اما نکته‌ای که فراموش کرده بودم، تولید محتوایی بود که مناسب مخاطب باشه و تنها هدفش SEO نباشه.

اما طی این چند سال و بعد از نوشتن محتواهای مختلف فهمیدم باید موارد زیادی رو در نظر گرفت. نیل پاتل (Neil Patel) در مقدمه کتاب اشاره می کنه که برای نوشتن محتوا باید مشتریان و مخاطبان بالقوه خودتون رو بشناسید، باهاشون به گفتگو بنشینید و بدونید به دنبال چی هستند.

این مساله چیزی فراتر از تحقیق کلمات کلیدی برای تولید محتواست. پیدا کردن کلمات کلیدی بسیار با اهمیت است؛ زیرا که به دنبال پوشش دادن نیازهای مخاطبینی است که در گوگل و یا سایر موتورهای جستجو فعالیت دارند. اما اگر شما رتبه مناسبی هم به دست آورید و نتوانید نظر مخاطب را نسبت به دیگر رقیبان جلب کنید، محتوایی شکست خورده و بی کیفیت تولید کرده اید.

کتاب ماشین محتوا (Content Machine) نوشته دن نوریس (Dan Norris) است که به خوبی روند تولید و ترویج محتوای با کیفیت رو تشریح می کنه.

فصل اول

در ابتدای فصل اول دن نوریس تعریفی برای بازاریابی محتوایی مطرح می کند:

بازاریابی محتوایی عبارت است از انتشار چیزی جالب که باعث جلب توجه و اعتماد سازی در مورد یک کسب و کار می شود.

بازاریابی محتوایی عبارت است از انتشار چیزی جالب که باعث جلب توجه و اعتماد سازی در مورد یک کسب و کار می شود.

دن نوریس

همین تعریف ساده رو خیلی از اوقات فراموش می کنیم و انجام نمی‌دهیم. همچین موردی رو ما هم در سایت سپیدار سیستم تجربه کردیم. برخی از محتواهای ما زمان زیادی برای نوشتن از تیم محتوا می گرفت اما خروجی مورد نیاز را نداشت. مشکل از همین جا شروع می شد. محتوایی تولید می کردیم که جلب توجه نمی کرد.

اما با بررسی مقالاتی که بیشترین بازدید و بازخورد رو از جانب مخاطب داشت متوجه شدیم گیر کار کجاست. موردی که در کتاب ماشین محتوا نیز به آن اشاره شده است.

اگر از شما پرسیده شود مهم ترین کار در بازاریابی محتوایی چیست، چه پاسخ می دهید؟

تولید محتوا؟ وبلاگ نویسی؟

این اشتباهی است که اکثر بازاریابان محتوایی با آن مواجه هستند. این دیدگاه یعنی شما خود را یک تولید کننده محتوا و یا یک وبلاگ نویس دیده‌اید نه بازاریاب. فراموش کردن هدف ما از تولید محتوا نکته ای بود که ما با آن مواجه بودیم.

تولید محتوا برای افرادی که علاقه ای به خواندن آن محتوا نداشتند. با رعایت همین نکته کوچک و با تولید محتوای مناسب مخاطب، بازدید کننده های سایت افزایش یافتند و تعداد کامنت ها بسیار بسیار زیاد شد.

10 مشخصه‌ی کسب و کاری با رشد بالا

در ادامه کتاب، دن نوریس 10 ویژگی کسب و کارهای موفق رو مطرح می کنه که فکر می کنم قبل از این که قصد شروع سایتی برای کسب درآمد داشته باشیم باید به آن ها توجه کنیم:

  1. آن‌ها اساساً سودآور هستند: اگر نتوانید حاشیه سود و قیمت تمام شده را مشخص کنید، کسب و کار شما به سرعت شکست خواهد خورد. عدم توجه به این موضوع مشکلات بسیار بزرگی را ایجاد می کند که با محتوای خوب نیز نمی توانید آن‌ها را رفع کنید.
  2. آن‌ها در بازاری بزرگ فعالیت می کنند: دن نوریس معتقد است حضور در بازار بزرگ باعث رشد بیشتر می شود. او معتقد است که به جای فعالیت بر کسب و کاری محلی، باید دامنه فعالیت را گسترش داد و حتی بین‌المللی رقابت کرد. شما می توانید با محتوای مناسب برای تمام مخاطبینتان از سراسر دنیا به موفقیت برسید.
  3. آن‌ها به طور طبیعی در طول زمان دارایی تولید می کنند: تمام شرکت های با رشد بالا، دارایی‌هایی دارند که آن‌ها را از دیگران متمایز می کند. این دارایی می تواند مالکیت معنوی نرم افزار، افراد متخصص و برند باشد. اگر شما به فکر داشتن دارایی متمایز نباشید در آینده به راحتی بازی را به رقبایتان خواهید باخت.
  4. آن‌ها یک متمایز کننده‌ی ربط‌پذیر ساده دارند: کسب و کارهای موفق به دنبال حل مشکلات به شیوه و روش منحصر به فرد خود هستند. اگر مشتریان یا مخاطبان شما نتوانند از عبارت:

این مطلب ادامه دارد…

سجاد ابوالحسنی

یک دیجیتال مارکتر علاقه‌مند به SEO که بیشتر در زمینه بازاریابی B2B فعالیت داشته‌ام. می‌نویسم تا بیشتر بدانم که نمی‌دانم.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا